کلمات باقی و باقی کلمات

پشت جلد

«كلمات باقي و باقي كلمات»، كتابي است نوشته‌ی شهلا شفيق، داستان‌نويس و پژوهشكر كه به تازگی توسط نشر باران در سوئد منتشر شده است.

اين کتاب كه در ٦٠ صفحه تدوين و تنظيم شده، حديث واپسين روزهای رضا دانشور (1394- 1326خورشیدی)، نويسنده‌ی ايرانی از زبان شهلا شفيق است.

رضا دانشور در سال 1982 به ناگزیر ایران را ترک کرد و در فرانسه اقامت گزید. در آن هنگام او در کارنامه‌ی ادبی و تئاتری‌اش چندین نمایشنامه و داستان کوتاه و رمان داشت.

در سال‌های تبعید، برای تامین معاش تاکسی می‌راند، اما علیرغم دشواری‌ها کار نوشتن را ادامه داد و پیش از آنکه بیماری سرطان در سال 2015 بر زندگی او نقطه‌ی پایان نهد، آثار داستانی درخشانی همچون مجموعه داستان «محبوبه و آل» و رمان «خسرو خوبان» آفرید.

دانشور به سبب بيماری سرطان آخرين روزهای زندگی‌اش را در ماه مه 2016 در بيمارستانی در حومه‌ی پاريس گذراند.

از خلال آخرين گفت‌وگوها با او، شهلا شفيق لحظاتی را تصوير می‌کند که به گفته خودش، «همجواری و همراهی با آنکه عازم سفر به ديار خاموشان است معنای ديگری به هر کلام می‌دهد.

شرح خاموشی نويسنده محملی برای ستايش کلام زندگی بخش می‌گردد و از خلال رويارویی با مرگ زندگی سر برمی‌کشد».

شهلا شــفيق، نویسنده و پژوهشــگر در ســال 1982ناگزیر به ترک ایران شد و از آن پس در پاريــس زندگــی می‌کنــد. شهلا به زبان فارسی و فرانسه می‌نویسد. آثار منتشر شده او شامل قصه و رمان و جستار است. آخرین کتاب شهلا شفیق به زبان فارسی، رمان « از آينه بپرس»، در سال 2017 نشر باران در سوئد منتشر کرده است.

 

نقدها